Football and Sports News

Teams, Round 16, Latrell Mitchell, Payne Haas, Broncos, Rabbitohs, David Fifita, Titans, Cameron Munster, Storm, Luke Brooks, Tigers, Ben Hunt, Dragons, Kalyn Ponga, Knights

Southampton star Laterell Mitchell has been named Fulbach for the first time in months and now has 80 minutes to make sure he is ready for the NSW Memorial.

Melbourne has named Maron star Cameron Munster (shoulder) but Felise Cafusi is out of action and David Fifita has returned to the Titans.

Broncos coach Payne Hass was called up to play for the Blues on Sunday night despite suffering an ankle injury.

The West Tigers have sentenced Luke Brooks to death after plotting to release the player for the first time in his NRL career.

Following the headers’ origins, Kalin Ponga named their out-of-the-box full-back substitute.

Read all 16 round robin details.

Stream each of the 2022 NRL Telstra Premier League episodes live and stream every game from Ad-Break while playing at Kayo. New to Kayo? Try it now for 14 days for free.

Cameron Munster, David Fitzgerald and Lateral Mitchell. GettySource Fate-Getty Images

More Home News

‘You have to make changes’ The QLD soldier is worried about the curse.

‘I don’t need him’, ‘warns Kenneth NSW against choosing decision-maker Latrell

Consent Kent and Booth face off in initial hearing.

Talking PTS: Solution for Freddie Headache; Slatter’s guest call as the star disappears

Thursday, June 30

Manley Sea Eagles from Melbourne Hurricane at 4 Pines Park, 7:50 pm AEDT

Sea Eagle Team: 1. Ruben Garrick 2. Jason Saab 3. Morgan Harper 4. Toltawu Kula 5. Christian Tupulutu 6. Kiran Foran 7. Dale Cherry-Evans 8. Sen. KP 9. Lachlan Crocker 10. Tofofowa Spleen 11. Hammole 1 Olakaw Andrew Davy 13 .

Hurricane Team: 1. Nick Mane 2. Dean Jeremiah 3. Marion Sav 4. Justin Olam 5. Grant Anderson 6. Cameron Munster 7. Jarom Hughes 8. Jesse Bromwich 9. Harry Grant 10. Josh King 11. Chris Lewis 12. Kenny Bromwich 13 Brandon Smith 14. Jayden Nicorima 15. Tui Kamikaamika 16. Tom Ezenhut 17. Nelson Asofa-Salomona 18. Alec McDonald 19. Ryan Pappenhuyzen 20. Tyran Whishart 21. Jordan Grant 22. Bronson Garlic

Friday, July 1

Newcastle Knights vs Gold Coast Titans at McDonald Jones Stadium, 6:00 pm AEDT

Knights team: 1. Tex O 2. Edrick Lee 3. Dane Gagaye 4. Enari Tuwala 5. Dominic Young 6. Anthony Milford 7. Adam Cluene 8. David Clemmer 9. Chris Randall 10. James Safety 11. Tyson Freezeel 12. Mitchell Barnett 13 Kurt Man 14. Simie Sasgie 15. Leo Thompson 16. Matthew Crocker 17. Pasami Salo 18. Jack Clifford 19. Laclan Fzgibon 20. Bradman Best 21. Hailem Hunt 22. Daniel Saifiti

Titans Team1. AJ Brimson 2. Greg Marzu 3. Brian Kelly 4. Patrick Herbert 5. Jamine Isaac 6. Paul Turner 7. Toby Sexton 8. Jarod Wallace 9. Erin Clark 10. Isaac Liu 11. Sam McNinter 12. Bow Fermore 14. Tanah Boyd 15. Moiki Fotouwaka 16. Jamin Jolif 17. David Fifita 18. Kory Thompson 19. Herman Isse 20. Aaron Booth 21. Kevin Proctor

Penris Panthers vs. Sydney Doctors at Bluebet Stadium, 7 ፡ 55 55 AEDT

Panthers team: 1. Dylan Edwards 2. Tylan May 3. Isaac Tago 4. Stephen Crickton 5. Brian Too 6. Jarom Lui 7. Nathan Creek 8. Moses Leota 9. Apisa Corisaw 10. James Fisher-Harris 11. William Kieka 12 Liam Martin 13. Isaac Eu 14. Mitch Kenny 15. Scott Sorenson 16. Spencer Lenniu 17. Jeman Salmon 18. Robert Jennings 19. Matt Izenh 20. Chris Smith 21. Sonia Turuwa 22. Sen Osulivan

Chicken group1. James Tedesco 2. Daniel Tupu 3. Billy Smith 4. Joseph Manu 5. Joseph Suali 6. Dru Hachison 7. Sam Walker 8. Lindsay Collins 9. Sam Verils. Victor Radley 14. Connor Watson 15. Egan Butcher 16. Nat Lucanda 17. Fletcher Baker 18. Paul Momirowski 19. Daniel Suluka-Fita 20.

Saturday, July 2

Canterbury: Bancestan Bulldogs vs Kronula Sharks at Kombank Stadium, 3 ፡ 00 00 EDIT

Bulldogs team: 1. Jack Averillo 2. James Kiraz 3. Aaron Shop 4. Corey Allen 5. Josh Ado-Car 6. Matt Burton 7. Kyle Flanagan 8. Max King 9. Jeremy Marshall-King 10. Paul Von 11. Joson Jackson 12 Raymond Fitala-Mariner 13. Tevita Pangai Jr. 14. Zack Docker-Clay 15. Cory Wadeel 16. Joe Stemson 17. Curtis Morein 19. Declan Casey 20. Bailey Bayondi-Odo 21. Jayden Tanner 22. Harrison. Edward to Pin 22.

A group of sharks: 1. Will Kennedy 2. Sion Catoa 3. Jesse Ramien 4. Sosifa Senior 5. Ronaldo Mulitalo 6. Matt Moylan 7. Nico Hines 8. Toby Rudolph 9. Blake Braille 10. Royce Hunt 11. Britonia Nicara 12. Wade Graham 13 Cameron Mackins 14. Eiden Tolman 15. Dale Finukuane 16. Tig Wilton 17. Andrew Fita

North Queensland Cowboys vs. Brisbane Broncos at Queensland Country Bank Stadium, 5 ፡ 30 p.m.

Cowboys Group: 1. Scott Drinkwater 2. Hamiso Tabai-Fidow 3. Valentine Homes 4. Peta Hiku 5. Murray Tulaggi 6. Tom Darden Nanai 13. Jason Tumamalolo 14. Jack Granville 15. Luciano Leiluwa 16. Jamine Tawnoa-Brown 17. Griffin Niamey 18. Ben Condon 19. Brenda Eliot 20. Ken Bradley 21. Isfo Balewairiki 22. Kyle Feld

Bronchos Group: 1. Te Mayer Martin 2. Corey Oats 3. Cotton Stages 4. Brenko Lee 5. Selvin Kobo 6. Ezra Mam 7. Adam Reynolds 8. Corey Jensen 9. Billy Walters 10. Pain Has 11. Kurt Capewell 12. Jordan Ricky 13. Patrick Carigan 14. Jack Turpin 15. Kobe Hatingington 16. Thomas Flegler 17. Kenan Pallasia 18. Jordan Pereira 19. TC Robati 20. Tyson Gamble 21. Deluxe Hotel 22. Rhys Kennedy

South Sydney Rabitohs vs Paramatta Eels at Accor Stadium 7:35 pm AEDT

Rabbitohs group: 1. Lateral Mitchell 2. Alex Johnston 3. Tane Milne 4. Campbell Graham 5. Jackson Paul 6. Cody Walker 7. Laclan Elias 8. Tevita Tatola 9. Demien Cook 10. Mark Nichols 11. Kion Columbia 12. Jay Aro Cameron Murray 14. kodi nikorima 15. Thomas bourges 16. silver havili 17. Hame sele 18. Blake Taffe 19.

Iles Group: 1. Clinton Gutterson 2. Mike Sivo 3. William Penini 4. Waka Blake 5. Bailey Simonson 6. Dylan Brown 7. Mitchell Moses 8. Reagan Campbell-Gildard 9. Reed Mahoni 10. Junior Paul 11. Shawn Lane 12. Isaiah Players 13. Ryan Mersonson 14. Machiavelli Makatowa 15. Martha Nicore 16. Oregon Kaufusi 17. Kay Rodwell 18. Tom Opasich 19. Jacob Arthur 20. Nathan Brown 21. Bryce Cartwright 22. Hayes Perham

Sunday, July 3

New Zealand Warriors v West Leopard at MT Smart Stadium, 2:00 pm AEDT

A group of fighters:1. Race Walsh 2. Dalin Watene-Zelezniak 3. Jesse Artarts 4. Eun Aitken 5. Marcelo Montoya 6. Ronald Volman 7. Shawn Johnson 8. Addin Fonua-Black 9. Wade Egan 10. Jazz Tevaga 11. Jack Merchi 12. Tohu Harris 13. Josh Koran 14. Chanel Harris-Tavita 15. Bunti Afowa 16. Elisa Katoa 17. Bailey Sironen 18. Adam Pompe 20. Aaron Pen 21. Roco Berry 22. Freddie Lucic 23. Dajar Asi

A group of tigers: 1. Daine Lauri 2. David Nofoaluma 3. Starford Toa 4. James Roberts 5. Ken Mamalo 6. Luke Brooks 7. Jackson Hastings 8. James Tamu 9. Faamanu Brown 10. Zane Musgrov 11. Luke Garner 12 Kelma Tulagi 13. Joe Offahegau 14. Stefano Utoikamanu 15. Adam Duihi 16. Alex Seifart 17. Fonuwa Paul 18. Asu Kepaoa 19. Junior Tupu 20. Austin Dias 21. Jacob Lidl 22. Justin Matamua

St. George Ilawara Dragons with Canberra Reds at Win Stadium 4 ፡ 05 05 EDIT

A group of dragons: 1. Cody Ramsey 2. Matthew Fegai 3. Moses Suli 4. Zach Lomax 5. Michael Ravawa 6. Tatu Amone 7. Ben Hunt 8. Jack de Belin 9. Andrew Maculow 10. Blake Laurie 11. Jack Bird 12. Jade Sue ‘A 13. Tariq Sims 14. Moses Mbi 15. Francis Molo 16. Aaron Woods 17. Michael Molo 18. Josh Ker 19. Tautu Moga 20. Jeden Sullivan 21. Jayden Hunt 22. Billy Burns

Invading group: 1. Xavier Savage 2. Nick Cottrick 3. Matthew Timoko 4. Sebastian Chris 5. Jordan Rapana 6. Jack White 7. Jamal Fogarti 8. Jos Papali 9. Zach Wolford 10. Joseph Tapin 11. Hudson Young 12. Eliot White 13 .

Send all NRL news, highlights and analytics directly to your inbox via Fox Sports. Sign up now !!

Related Articles